نشانه های افسردگی در زنان

۰۵ تیر ۱۳۹۷

افسردگی چیست؟

افسردگی یک اختلال روانشناختی است که می تواند از مراحل اولیه کسلی و بی حال و حوصله بودن شروع شود و تا جایی پیش رود که فرد را به سوی افکار خودکشی سوق دهد. دلایل زیادی وجود دارند که موجب این بیماری می شوند و هر کدام از آنها با مشورت متخصصان روانشناسی و مشاوره، گاهی همراه با دارودرمانی و گاهی بدون نیاز به دارو، قابل کنترل و درمان هستند.

دلایل افسردگی در زنان

عوامل زیادی وجود دارد که باعث میشود خانم ها بیشتر از آقایان در معرض ابتلا به افسردگی قرار گیرند. دلایلی از جمله سیستم فیزولوژیک بدن آنها، احساساتی بودن بیشتر خانم ها، مشغله های فکری، اضطراب و استرسی که در مورد موضوعات مختلف دارند و عوامل فرهنگی و اجتماعی که در هر جامعه ای وجود دارد. در اکثر جوامع مخصوصا در فرهنگ شرقی این عوامل فرهنگی و اجتماعی فشار و استرس بیشتری را بر زنان جامعه وارد می کند. این عوامل از کودکی و نوجوانی شروع می شوند و تا سنین بالا ادامه می یابند.

از شایع ترین دلایل افسردگی در زنان می توان به اختلالات هورمونی آنها در مقاطع زمانی مختلف مانند بلوغ، دوره های ماهانه، پس از زایمان و دوران یائسگی آنها اشاره کرد.

اختلالات دوران نوجوانی و بلوغ:

این زمان یکی از حساس ترین برهه های زمانی زندگی یک دختر است که معمولا بین سنین 11 تا 14 سالگی شروع می شود. برای افراد مختلف صورت های متفاوتی دارد و میزان فشار و ناراحتی جسمی و روحی هر کسی بنا بر خصوصیات ارثی و فیزیولوزیکی او فرق می کند.

اختلالات دوره های ماهانه:

اختلالات هورمونی و فشار های روانی این دوران به قدری شایع و آزار دهنده است که انجمن روانپزشکی امریکا در سال 2013 آن را به عنوان یک اختلال روانی شناخته و منتشر کرده است. (این انجمن بالاترین مرجع روانشناسی و روانپزشکی دنیاست که راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی را به صورت بین المللی منتشر کرده است و هر چند سال یک بار با توجه به دانش روز دنیا تغییراتی در آن ایجاد می کند.)

اختلالات پس از زایمان:

دوران بارداری و زایمان به خودی خود سرشار از استرس و نگرانی های مختلف است که می توان با توجه و مراقبت های عاطفی و فکری، آنها را تحت کنترل درآورد و از این دوره ی زمانی خاص و حساس که تاثیر زیادی بر مادر و فرزند دارد، بیشتر لذت برد. ولی اختلالات هورمونی و تغییراتی که پس از زایمان در مادر ایجاد می شود یکی از عوامل بروز افسردگی است که این نوع افسردگی اگر مورد توجه و درمان قرار نگیرد می تواند از بدترین انواع آن باشد و تاثیرات جبران ناپذیری بر مادر و کودک بگذارد.

اختلالات دوران یائسگی:

خانم ها پس از گذشتن از سن 40 سالگی و رسیدن به میانسالی، علاوه بر پشت سر گذاشتن نقاط بحرانی زندگی که در مردان و زنان مشترک است مانند بحران سی سالگی و چهل سالگی که افکار خاصی به سراغ افراد می آید و اضطرابی نهفته را در آنها ایجاد می کند، با عامل دیگری نیز رو به رو می شوند که یائسگی می باشد. یائسگی و تمام شدن دوران قاعدگی با تغییرات هورمونی خاص و آزار دهنده ای همراه است که نمود های جسمی و روانی دارد و می تواند موجب افسردگی شود. یائسگی همچنین استرس فکری دیگری را هم به دنبال دارد در مورد تمام شدن فرصت مادر شدن و حتی کاهش جوانی و شادابی فرد پس از این دوران.

نشانه های افسردگی چیست؟

هرچند دلایل زیادی را برای ابتلا به این اختلال برشمردیم ولی نمیتوانیم به هر کسی که با این دلایل رو به رو بوده است و دچار تغییرات رفتاری شده است برچسب افسرده بودن بزنیم. پس باید نشانه های این بیماری را بشناسیم و در صورت بروز آنها برای جلوگیری از شدت یافتن بیماری اقدام کنیم.

بی حال و بی انگیزه

گاهی کسی که در بیشتر مواقع شاداب و سرحال بوده و فعالیت ها و علاقه مندی هایش را با پشتکار و امید دنبال میکرده، در مرحله ای از زندگی بر اثر عامل یا عواملی دچار یأس و سردرگمی می شود. همیشه احساس خستگی و کسالت دارد و چیزی او را خوشحال نمی کند. در خانم ها این موضوع تا حدی پیش می رود که آنها را نسبت به فرزندانشان نیز بی علاقه و بی توجه می کند.

فکر کردن زیاد و افکار منفی

فکر کردن خوب است و می تواند در رشد و پرورش شخصیت ما تأثیرگذار باشد ولی فکر کردن زیاد و غرق شدن در افکار می تواند یکی از نشانه های افسردگی باشد. اغلب اینجور فکر کردن ها بر پایه ی افکار منفی هستند و زانوی غم بغل گرفتن را به دنبال دارند. گاهی نیز این افکار با سرزنش کردن خود همراه می شود. در خانم ها می تواند شک و سوء ظن به همسرشان و حتی درگیری های خانوادگی را در پی داشته باشد. این مشکل می تواند حتی فرد را به سوی عمل های جراحی زیبایی بکشاند.

تنهایی و انزوا

همان طور که در جمع یا با کسی بودن لذت بخش است، تنها بودن نیز لذت های خاص خود را دارد. اما گاهی این تنهایی از شکل معمول خود خارج میشود و به نوعی گوشه گیری و انزوا تبدیل می شود. این شکل از تنهایی می تواند در هر سنی به وجود آید و مشکلات زیادی را برای فرد و اطرافیان او ایجاد کند. که بروز این حالات در خانم ها می تواند باعث از هم پاشیدگی بنیان خانواده شود.

مشکلات جسمی

افسردگی می تواند علاوه بر عوارض روحی و روانی بر جسم فرد نیز تاثیراتی بگذارد. حتی موجب بعضی بیماری ها شود. درد های مزمن گوارشی و اشکال در مزاج فرد مانند معده درد، تحریک روده ای و یبوست از شایع ترین مشکلات گوارشی ناشی از افسردگی است. سردرد های زیاد، درد های ناگهانی و بی دلیل در نقاط مختلف بدن، نفس تنگی و تپش قلب و حتی به عقیده ی بعضی متخصصان دردهایی مانند ام اس و بیماری های مزمن می توانند در اثر مشکلات روانی و ضربه های روحی ایجاد شوند که افسردگی یکی از آنهاست. اما در میان زنان به هم ریختن زمانی عادت ماهانه و ناتوانی ها و بی علاقه بودن به روابط زناشویی هم می تواند یکی از نشانه های افسردگی باشد.

اضطراب و درگیر شدن با دیگران

کسی که همیشه با استرس و اضطراب دست و پنجه نرم می کند نمی تواند زیاد خوش اخلاق و آرام باشد. اضطراب زیاد انسان را دچار تنش های روانی می کند و بر همه ی قسمت های زندگی او تأثیر می گذارد. از سویی او را حساس و زودرنج می کند تا حدی که با کوچکترین برخوردی واکنشی جنجالی نشان می دهد. این ها اگر به شخصیت و تربیت فرد مربوط نباشند می توانند نشانه هایی از بروز افسردگی در فرد باشند. در خانم ها پرخاشگر بودن نسبت به خانواده مخصوصا فرزندان می تواند با بروز افسردگی شروع شود.

غمگین بودن و گریه کردن زیاد

گاهی بر اثر از دست دادن کسی یا هر علت دیگری افراد غمگین می شوند و یکی از راه های تخلیه ی غم و ناراحتی گریه کردن است. هر چیزی که باعث این حالات شود دورانی دارد و در زمان گذر از آن دوران سوگواری و ابراز ناراحتی نه تنها بد نیست بلکه می تواند مفید و حتی لازم باشد. اما گاهی فرد نمی تواند از این دوران گذر کند و غم او مدتی غیر متعارف ادامه پیدا می کند. مثلا سوگواری برای عزیزی از دست رفته می تواند سه تا شش ماه ادامه یابد ولی این زمان برای کنار آمد با شرایط کافی است و اگر فرد همچنان پس از گذراندن این دوران زمان های زیادی را غمناک و گریان باشد می توان به دنبال اختلال یا مشکلی خاص گشت که یکی از آنها افسردگی است و در خانم ها شیوع بیشتری دارد.

 

همانطور که هر کدام از ما ممکن است در طول زندگی خود حالات و احساسات مختلفی را تجربه کرده باشیم، مواردی که به آنها اشاره شد و بعضی نشانه های دیگر نیز ممکن است برای هر کسی پیش بیایند و گذرا باشند. باید به این نکته توجه داشت که اگر این نشانه ها بیشتر از دو سه ماه طول کشید و یا به صورت دوره های تکرار شونده درآمد، می تواند علامتی از شروع افسردگی باشد و باید مورد توجه و درمان قرار گیرد. برای اینکه در ورطه ی افسردگی فرو نروید یا اگر نگران حالات خاص فردی در اطرافیانتان هستید می توانید از مشاوران و روانشناسان کمک بگیرید و حتی به صورت آنلاین و بدون صرف وقت و هزینه زیاد با مشاوره آنلاین سوالات خود را از مشاور خود بپرسید.

.نظر خود را در ارتباط با مقاله به اشتراک بگذارید
رزرو نوبت مشاوره

چنانچه میخواهید در یک زمان مناسب نوبت مشاوره از روانشناسان ما بگیرید ، وارد تقویم شوید و زمان های خالی مشاور مورد نظر خود را رزرو نمایید و راس همان روز و ساعت برای شروع مشاوره به سایت و یا اپلیکیشن و یا تلفن و یا دفتر مشاور مراجعه نمایید

مشاهده تقویم نوبت ها

درخواست مشاوره آنلاین

پیشنهاد ما این است که برای یک مشارره بهینه و مفید تر از طریق رزرو اقدام به مشاوره نمایید ، چرا که از قبل هم شما و هم مشاور آمادگی بیشتری خواهد داشت، چنانچه شما عجله دارید ، می توانید یکی از مشاوران آنلاین ما را برای مشاوره انتخاب نمایید

مشاهده لیست آنلاین ها

جستجوی مشاوران نزدیک من

چنانچه شما نیاز به مشاوره حضوری دارید و میخواهید مسافت کمتری را تا دفتر مشاور طی کنید ، وارد نقشه شده و بر اساس موقعیت فعلی خود مشاوران نزدیک را مشاهده نموده و برای شروع چت و یا رزرو نوبت مشاوره حضوری ، روی مشاور کلیک نمایید

مشاهده مشاوران روی نقشه