در چه سنی با چه کسی ازدواج کنیم؟

۰۵ تیر ۱۳۹۷

وقتی خبر ازدواج کسی را می شنویم، معمولا اولین سوالی که می پرسیم در مورد سن و سال عروس و داماد است و بعد از آن خصوصیات ظاهری، تحصیلات، شغل و چیزهای دیگر آنها. سن افراد می تواند بیانگر چیزهای زیادی باشد چرا که ما در هر سنی اتفاقات، افکار و احساسات مخصوص همان دوره ی زمانی را تجربه می کنیم.

سن ازدواج

همانطور که قیافه و ظاهر ما به مرور زمان و به دلایل متفاوت دچار تغییر و تحول می شود، افکار و احساسات ما هم تغییر می کند. این تغییرات می توانند در جهت رشد و پیشرفت باشند و یا در مسیر فرسودگی و بیهودگی. چنین تغییرات و تجربیاتی هستند که باعث می شوند ما آماده ی ازدواج شویم و یا به اصطلاح به سن ازدواج برسیم.

همان طور که دیده ایم حتی دوقلوهای همسان هم تفاوت های قابل ملاحظه ای با هم دارند پس نمی توانیم نسخه ای ارائه کنیم و بگوییم بنابر این فرمول همه می توانند در چنین سنی ازدواج کنند و خوشبخت شوند. چه بسا شاید افرادی باشند که در سن خیلی کم بتوانند بهترین انتخاب را برای ازدواج داشته باشند و زندگی زناشویی و خانواده ای خوشحال را تشکیل دهند و یا بعضی افراد هرگز برای ازدواج آماده نشوند و یا شکست های زیادی را تجربه کنند. با این وجود بر اساس تجربه و علمی که تا به امروز به دست آمده است، ازدواج شرایطی دارد که یکی از آنها سن مناسب است.

شرایط ازدواج

یادگیری:

تشکیل خانواده ای موفق و راضی بودن از زندگی زناشویی، یک شانس و اتفاق نیست بلکه همه چیز به انتخاب ما برمیگردد. فضای اجتماعی و فرهنگی خانواده و جامعه ای که در آن رشد کرده ایم می تواند تأثیر بسیار زیادی بر رشد و پختگی و انتخاب های ما بگذارد و ما را آماده ی پذیرش مسئولیت های زندگی زناشویی کند. اولین یادگیری ها در این زمینه را از رابطه ی پدر و مادر مان شروع می کنیم و سپس نزدیکان، رسانه ها، مدرسه و جامعه. برای داشتن ازدواج موفق باید مهارت هایی را بیاموزیم و این آموزش ها سن خاصی ندارند. گذشت، وفاداری، صداقت، مهربانی، چگونگی برخورد با کسانی که قرار است به خانواده ی ما اضافه شوند، چگونگی رفتار با همسر و فرزندان و بسیاری مهارت های دیگر که شاید به نظر ساده بیایند ولی اگر برای یادگیری آنها اقدام نکنیم، می توانند در زمان و شرایطی خاص، استرس زا و آزار دهنده باشند و زندگی مشترک ما را دچار مشکل کنند.

تجربه:

ملاک های انتخاب ما در سنین مختلف تفاوت می کند و این تفاوت بر اساس تجربیات ما ایجاد می شود. هرچه تجربیات مفید بیشتری داشته باشیم، دید ما بازتر و تصمیم ما پخته تر خواهد بود. کودکی که وارد مدرسه می شود علاوه بر درس خواندن و آموختن علوم مختلف چیز دیگری را می آموزد و آن زندگی کردن در اجتماعی بزرگتر از خانواده است. به همین میزان هم یک فرد باید در جامعه ی خود با افراد و دیدگاه های مختلف آشنا شود و با کسب تجربه از روابط اجتماعی و برخوردهای گوناکون، اصولی را بیاموزد که بتواند او را در انتخاب مسیر زندگی و همراه مناسب یاری دهد.

درک و فهم:

هر کسی باید در جامعه و با برقراری ارتباطات سالم اجتماعی، تفاوت میان خوب و بد را بفهمد و با حقیقت زندگی آشنا شود. اینکه آیا خوشبختی را در ظاهر افراد می تواند پیدا کند؟ آیا شخصیتی که بر پایه ی پول و ثروت بنا شود پایدار خواهد بود؟ آیا تحصیلات لزوما فهم و شعور به همراه می آورد؟ و هزاران سوال دیگر که شاید جواب هایی اثبات شده داشته باشند ولی درک و لمس آنها تنها با کسب تجربه های بیشتر امکان پذیر است. کسب تجربه و شناخت در کنار فایده هایش خطراتی نیز دارد. در سنین پایین تر این به عهده ی والدین است که با راهنمایی و مراقبت، فرزندانشان را در این راه همراهی کنند. اما اگر سنین جوانی را میگذرانید، ترس هایتان را کنار بگذارید و به دنبال راه های جدیدی بروید که زندگی در مقابل شما قرار می دهد. مشورت کنید و با آگاهی بیشتر قدم بردارید ولی از شکست و نا امیدی نترسید.

استقلال:

ازدواج یکی از راه های رسیدن به استقلال است اما فردی که می خواهد ازدواج کند باید در زمینه های دیگری به استقلال رسیده باشد تا آماده ی اداره ی یک زندگی مستقل شود. استقلال فکری، استقلال روحی و عاطفی، استقلال مالی، استقلال در انتخاب و قبول مسئولیت انتخاب ها، از جمله مواردی است که نبود آنها شخصیت های وابسته را در زندگی مشترک دچار مشکل می کند.

فیزیولوژیک:

از نظر فیزیولوژیکی فردی که میخواهد ازدواج کند باید به بلوغ جسمی و جنسی رسیده باشد. سن بلوغ برای دختران و پسران در جوامع و اقلیم های متفاوت، فرق دارد ولی معمولا تحولات مربوط به بلوغ در نوجوانی در افراد ایجاد می شود و آنها را از نظر جسمی برای برقراری رابطه با جنس مخالف و ارضای نیازهای جنسی و عاطفی خود و همسرشان آماده می کند.

تفاوت سنی زن و مرد

در عرف اجتماعی در اکثر نقاط دنیا چنین جا افتاده است که زن ها باید کوچکتر از شوهرانشان باشند. این موضوع دلایلی دارد از جمله اینکه دخترها از نظر جسمی، ذهنی و عاطفی زودتر از پسر ها به بلوغ می رسند، خانم ها نسبت به آقایان تحت تأثیر فشار ها و استرس های بیشتری در زندگی قرار می گیرند و معمولا زودتر و بیشتر فرسوده می شوند و دلایلی ازین دست، اما جامعه ی امروز ما تغییرات بسیاری به خود دیده است و دیگر مثل گذشته همه چیز ساده و ثابت پیش نمی رود. افراد در بیشتر نقاط دنیا به تکنولوژی و اینترنت دسترسی دارند و می توانند یادگیری و رشد فکری و عقلانی خود را سریع تر و بیشتر کنند. آنها می توانند مراحلی از زندگی را متفاوت تر از همسالان و یا حتی خواهر و برادران خود تجربه کنند. حتی در بعضی جوامع سن رسیدن به بلوغ جنسی نیز کاهش یافته است. همه ی اینها می تواند باعث تغییراتی در این زمینه شود و باعث شودپسران، دخترانی همسن یا حتی بزرگتر از خودشان را برای همسری انتخاب کنند و دختران، پسران همسن و یا کوچکتر از خودشان را مناسب شروع زندگی زناشویی ببینند.

اما با همه ی این اوصاف باز هم معقول ترین انتخاب، انتخابی است که با شناخت و آگاهی توأم باشد. کوچکتر، بزرگتر و یا همسن، در هر رابطه ای که باشید در نهایت اخلاق و شخصیت شما در زندگی حرف اول را میزند.

عمر ما به طور متوسط حدود 80 سال است ولی اوج این سال ها را سنین جوانی و میانسالی یعنی سنین بین 20 تا 60 سالگی تشکیل می دهد و این خیلی مهم است که ما سال های طلایی زندگی مان را در کنار چه کسی می گذرانیم. همسر ما نزدیکترین فرد غیر هم خون در زندگی ماست که قرار است در کنار یکدیگر و برای آرامش روحی و جسمی یکدیگر برای یک عمر زندگی مشترک تلاش کنیم و از با هم بودن لذت ببریم. برای رسیدن به این هدف باید انتخابی شایسته داشته باشیم و از آن مهمتر باید شایسته ی این انتخاب باشیم.

.نظر خود را در ارتباط با مقاله به اشتراک بگذارید
رزرو نوبت مشاوره

چنانچه میخواهید در یک زمان مناسب نوبت مشاوره از روانشناسان ما بگیرید ، وارد تقویم شوید و زمان های خالی مشاور مورد نظر خود را رزرو نمایید و راس همان روز و ساعت برای شروع مشاوره به سایت و یا اپلیکیشن و یا تلفن و یا دفتر مشاور مراجعه نمایید

مشاهده تقویم نوبت ها

درخواست مشاوره آنلاین

پیشنهاد ما این است که برای یک مشارره بهینه و مفید تر از طریق رزرو اقدام به مشاوره نمایید ، چرا که از قبل هم شما و هم مشاور آمادگی بیشتری خواهد داشت، چنانچه شما عجله دارید ، می توانید یکی از مشاوران آنلاین ما را برای مشاوره انتخاب نمایید

مشاهده لیست آنلاین ها

جستجوی مشاوران نزدیک من

چنانچه شما نیاز به مشاوره حضوری دارید و میخواهید مسافت کمتری را تا دفتر مشاور طی کنید ، وارد نقشه شده و بر اساس موقعیت فعلی خود مشاوران نزدیک را مشاهده نموده و برای شروع چت و یا رزرو نوبت مشاوره حضوری ، روی مشاور کلیک نمایید

مشاهده مشاوران روی نقشه