جلوگیری از اعتیاد نوجوانان

۰۵ تیر ۱۳۹۷

انسان ها موجوداتی اجتماعی هستند. اجتماع ما چه کوچک باشد، به اندازه ی یک خانواده و چه بزرگ باشد، به اندازه ی یک کشور، می تواند تأثیرات زیادی بر زندگی شخصی ما بگذارد. این تأثیرات گاهی مثبت و در بعضی موارد نیز منفی هستند. اما مشکل از جایی شروع می شود که ما و یا فرزندانمان توانایی مقابله و ایستادگی در برابر کشش های منفی را نداشته باشیم و همراه جریان رودخانه به هر سویی که ما را می برد کشیده شویم.

اعتیاد از کجا شروع می شود؟

استفاده از مواد مخدر صنعتی و سنتی، الکل و یا هر نوع ماده ی اعتیاد آور دیگر می تواند یکی از موقعیت های خطرناکی باشد که شاید بر سر راه هر کسی قرار بگیرد ولی کسانی که بیشتر از بقیه در معرض خطر استعمال و اعتیاد به این مواد قرار می گیرند، نوجوانان و جوانان هستند. کسانی که سنین حساس بلوغ و رشد را طی می کنند و با کنجکاوی، ناپختگی و بی احتیاطی مخصوص این دوران می خواهند هر چیزی را تجربه کنند و از هر موضوعی سر درآورند.

در بزرگسالان دلایل زیادی برای شروع این بیماری وجود دارد ولی در نوجوانان یکی از مهمترین دلایل آن نا آگاهی بچه هاست. دلیل مهم دیگر توانایی "نه" گفتن است. نه گفتن به موقع یک توانایی اکتسابی است که باید یاد بگیریم و به فرزندانمان اموزش دهیم. 

در جامعه ی امروز که هر چیزی به راحتی در اختیار همه قرار میگیرد، این وظیفه ی مهم و سخت بر دوش ماست که فرزندانمان را از این بلایا محافظت کنیم.

بهترین راه پیشگیری از اعتیاد نوجوانان چیست؟

جدا از وظایفی که مسئولین در خصوص مقابله با این موضوع دارند، خانواده ها نیز نقش بسزایی در شکل گیری شخصیت و انتخاب های نوجوانان بازی می کنند.

محبت:

یکی از مهمترین وظایف والدین تأمین نیازهای عاطفی فرزندان است. محبت به جا و به موقع باعث می شود فرزند شما شخصیتی محکم و مستقل داشته باشد. اگر از کودکی فرزندتان را حمایت کنید و برای او از کانون خانواده پایگاهی ارزشمند بسازید، در نوجوانی خیالتان آسوده تر خواهد بود. او باید بداند که دوستش دارید و حتی اگر خطا یا اشتباهی مرتکب شود از خانواده طرد نخواهد شد بلکه با راهنمایی های درست می تواند خود را از دردسر نجات دهد و راه بهتر را انتخاب کند.

تربیت:

برای پرورش شخصیت و تربیت درست فرزندتان فرصت کافی بگذارید. احساسات و افکار گذشته ی خودتان را به یاد بیاورید و او را درک کنید. تجربه کردن حق هر انسانی است و شما نمی توانید چون با تجربه تر و آگاه تر هستید، این حق را از او بگیرید ولی می توانید در کنار او بمانید و در مواقع خطر هشدارهای مفید و مؤثر بدهید و او را به سمت مسیر درست هدایت کنید. روش های بسیاری وجود دارد که باید آنها را بیاموزید تا بتوانید فرزندتان را با نشاط و سالم بار بیاورید. برای مثال، قهرهای طولانی مدت را کنار بگذارید، تحقیر و توهین را هرگز امتحان نکنید، او را با هیچ کس مقایسه نکنید، توجه به موقع را فراموش نکنید، او را لوس و بی دست و پا بار نیاورید، مسئولیت هایی درخور توان و سنش بر عهده اش بگذارید و تا رسیدن به هدف او را پیگیری و یاری کنید.

مطالعه و تفکر: 

یکی از مهمترین کارهایی که جای خالی آن در زندگی ما حس می شود مطالعه و فکر کردن است. مطالعه کنید و به فرزندتان هم یاد دهید که بسیاری از تجربیات را می تواند در کتاب ها بخواند و لمس کند و از سرنوشت و نتیجه ی آنها آگاه شود. شیوه ی درست فکر کردن را به او بیاموزید. اینکه پیش از هر کاری به دلیل انجام آن و به نتیجه ی آن فکر کند و در صورت لزوم پس از مشورت و با آگاهی کامل در مورد آن تصمیم بگیرد.

اعتماد:

به فرزندتان بیاموزید که به چه کسانی و در چه حدی اعتماد کند. او باید اعضای خانواده اش را مورد اعتماد ترین افراد بداند و با خیال راحت حرف هایش را با والدینش در میان بگذارد. باید بتواند با آنها بدون ترس از تنبیه و توبیخ از افکارش حرف بزند.

روش تربیتی دستوری این کار را نکن و آن کار را بکن شاید در زمان کودکی و از روی ترس جواب دهد ولی وقتی مقداری آزادی بیشتر شود، دیگر کاربردی نخواهد داشت. پس برای پیشگیری از اینکه فرزندتان به سوی اعتیاد و مواد برود به او نگویید سیگار نکش چون زمانی که همسالان او می گویند این کار لذت بخشی است او به راهی به جز دستور دادن شما نیاز دارد تا بتواند از امتحان کردن این لذت بگذرد.

عادت و اعتیاد

نکته ی دیگری که بهتر است به خاطر داشته باشید اعتیاد به چیزهایی غیر از مواد مخدر یا دیگر مواد اعتیادزا است. شاید این مواد خطرناک تر باشند و درمان آنها سخت تر باشد ولی در بسیاری از موارد این اعتیاد ها از چیزهایی ساده تر شروع می شوند که به آنها توجهی نمی کنیم، مانند اعتیاد به اینترنت، عادت به بی بندوباری جنسی، اعتیاد به کار کردن زیاد. هر چیزی که بر ذهن انسان برای رهایی از زمان و مکان تأثیری خاص بگذارد، می تواند تبدیل به عادتی نامناسب شود که زندگی و سرنوشت او را دگرگون کند.

دانشمندان و محققان زیادی هر روزه در حال انجام تحقیقات و یافتن راه های پیشگیری و درمانی برای این بیماری هستند. اگر نگران آینده ی فرزندتان هستید و در چگونگی تربیت و رفتار با او به تردید خورده اید، یکی از بهترین راه ها مشاوره اعتیاد آنلاین می باشد. می توانید با مشاوره و کمک گرفتن از روانشناسان و مشاوران از علم و تجربه ی آنها برای به سلامت عبور دادن فرزندتان از سنین بحرانی بهره ببرید.

 

.نظر خود را در ارتباط با مقاله به اشتراک بگذارید
رزرو نوبت مشاوره

چنانچه میخواهید در یک زمان مناسب نوبت مشاوره از روانشناسان ما بگیرید ، وارد تقویم شوید و زمان های خالی مشاور مورد نظر خود را رزرو نمایید و راس همان روز و ساعت برای شروع مشاوره به سایت و یا اپلیکیشن و یا تلفن و یا دفتر مشاور مراجعه نمایید

مشاهده تقویم نوبت ها

درخواست مشاوره آنلاین

پیشنهاد ما این است که برای یک مشارره بهینه و مفید تر از طریق رزرو اقدام به مشاوره نمایید ، چرا که از قبل هم شما و هم مشاور آمادگی بیشتری خواهد داشت، چنانچه شما عجله دارید ، می توانید یکی از مشاوران آنلاین ما را برای مشاوره انتخاب نمایید

مشاهده لیست آنلاین ها

جستجوی مشاوران نزدیک من

چنانچه شما نیاز به مشاوره حضوری دارید و میخواهید مسافت کمتری را تا دفتر مشاور طی کنید ، وارد نقشه شده و بر اساس موقعیت فعلی خود مشاوران نزدیک را مشاهده نموده و برای شروع چت و یا رزرو نوبت مشاوره حضوری ، روی مشاور کلیک نمایید

مشاهده مشاوران روی نقشه