سالمندی و شرم از رابطه جنسی

۲۴ تیر ۱۳۹۷

سالمند کیست؟

همه ما کم و بیش می دانیم سالمند به افرادی با چه رده سنی اطلاق می شود و با خصوصیات آن آشنا هستیم؛ بارزترین ویژگی سالمندی بالا رفتن سن زمانی یا به اصطلاح تقویمی است؛ که از حدود ۶۵ سالگی به بعد در نظر گرفته می شود؛ این بالا رفتن رقمی سن با تغییراتی که در ظاهر افراد دیده می شود بیشتر خود را نشان می دهد، مثل سفیدی مو، چین و چروک در پوست، کاهش تدریجی قوای بدنی و... . در کنار این عوامل ظاهری و مشهود، تغییراتی در خلق و خو و سطح عاطفه افراد نیز پیش می آید؛ اریک اریکسون از این دوره با عنوان (انسجام خود در برابر ناامیدی) یاد می کند؛ فرد در این مرحله به خرد و پختگی می رسد او معتقد است هر چند شروع و پایان آن براساس افراد مختلف، متغیر است اما برای همه طیف یکسانی را طی می کند. کارل یونگ مشخصا به اهمیت میانسالی پرداخته بود، یعنی دوره ای که دنیای بیرونی جای خود را به دنیای درون می دهد و فرد به سوی تفرد یعنی تحقق بخشیدن به استعدادها و پرورش خویشتن هدایت می شود. لازم به ذکر است که یادآوری کنم رسیدن به این جایگاه آسان نیست. در بین این همه تغییر، قرار است نگاهی به موضوع سکس در میانسالی داشته باشیم که متاسفانه شاید کمترین آگاهی و صحبت در مورد آن صورت می گیرد.

نشانه ها و تغییرات جنسی سالخوردگی

همانطور که به مرور زمان و براساس ژنتیک، بخش هایی از اندام انسان دچار اختلال می شود و به شکل های مختلف تحلیل می رود، از لحاظ فیزیولوژیکی تغییراتی نیز در اندام جنسی زن و مرد پیش می آید. در مردان بارزترین این تغییرات کاهش در سطح تستترون  و تغییر در سطح فولیکول است. این فعل و انفعالات منجر به کاهش تولید اسپرم می شود، و با از دست رفتن سفتی قدرت عضلات، حجم منی و چسبندگی کمتر، خود را نشان می دهد. غده پروستات بزرگتر می شود و اندازه بیضه ها کاهش می یابد همه اینها به معنای کاهش در قدرت انزال است. در برخی افراد دوره خاموشی پس از اولین رابطه ممکن است به ۲۴ ساعت هم برسد.

در زنان تغییرات در هیپوتالاموس – هیپوفیز رخ می دهد. استروژن کاهش یافته و جا به جایی در سطح فولیکول را شاهد هستیم که به دنبال آن با ناباروری و دوره یائسگی همراه می شود. قابلیت ارتجاعی پوست از دست می رود و کاهش سفتی عضلات مشهود است. فرد دچار فقدان مایع مهبلی و چروکیدگی دهانه رحم و تخمدان ها  می شود. برای برخی زنان ممکن است طول مدت رسیدن به ارگاسم طولانی تر شود. بیماری های قلبی، فشار خون، دردهای مفصلی، بیماری قند همه می تواند بر روند سکس تاثیر بگذارد.

آیا این نشانه ها شما را دچار اضطراب می کند؟

فاجعه سازی را کنار بگذارد، این روند تغییر، در تمام اندام های انسان اتفاق می افتد، آیا با وجود اینکه دو تا از رگ های قلب شما مسدود شده، دیگر نمی توانید به زندگی ادامه دهید؟ آیا با ضعیف شدن چشم هایتان، از تماشای برنامه مورد علاقه تان و یا مطالعه کتاب هایتان صرف نظر می کنید؟ یا با وجود درد زانوهایتان از راه رفتن منصرف می شوید؟

نه؛ شما برای هر کدام از ناتوانی ها و دردهای خود راهکارهای پزشکی و درمانی را پیش می گیرید، با آنها مدارا می کنید و کمی روش کار خود را تغییر می دهید، اما از آن منصرف نمی شوید. در رابطه جنسی هم همین اتفاق رخ می دهد. شما همان انسان سابق هستید که از لحاظ بدنی دچار تغییراتی شده؛ اما کاملا به فرد دیگری تبدیل نشده اید.

در تفکر برخی افراد، وقتی پای میانسالی به میان می آید، کشش، میل و رابطه جنسی از در دیگری خارج می شود. این طرز نگاه می تواند براساس فرهنگ هر جامعه موضع گیری های خاص خود را داشته باشد. انسان ها ، میانسالی را مساوی خداحافظی کردن با تندرسی، شور و هیجان، به خصوص جدا کردن از تمایلات جنسی می دانند. به گونه ای که آنها را فاقد این امیال و یا در نگاهی منصفانه تر، زندگی جنسی آنها را بسیار محدود تر تعریف می کنند.

آیا با افزایش سن میل جنسی خاموش می شود؟

این طرز فکر از لحاظ فرهنگی و روابط بین فردی انقدر می تواند شیوع پیدا کند که خود فرد زمانی که وارد دوره میانسالی می شود این چنین افکاری را بپذیرد و با احساس کردن میل جنسی در خود، از این موضوع شرمسار شود، آن را انکار کند و این حس به او دست دهد که به فرد غیر طبیعی تبدیل شده است. سالمندان تعریف روشنی از روابط جنسی خود در این دوره ندارند بنابراین در موارد بسیار کمی نزد درمانگر متخصص در زمینه سکس تراپی یا مشاوره جنسی می روند پس نتیجتا افکار و احساس خود را در حوزه جنسی سرکوب می کنند.

با تمام تغییر و تحولات، تحقیقات نشان می دهد گرچه فعالیت جنسی به نسبت دوره جوانی کاهش می یابد اما بسیاری از سالمندان همچنان رابطه جنسی لذت بخش و فعالی دارند، تغییرات فیزیولوژیکی در بسیاری مواقع، برای جلوگیری از برقراری رابطه جنسی ناکافی ست. مردان در سالمندی بیشتر از زنان به رابطه جنسی کشش نشان می دهند و در کل فعالیت های جنسی در سالمندی از همان الگوی شخص در دوران جوانی فرد پیروی می کند.

تحقیقات علمی نشان می دهد اگر چه با بالا رفتن سن تمایلات جنسی و فعالیت ها کاهش می یابد اما در بسیاری از افراد تا سن ۸۰ و ۹۰ سالگی ادامه می یابد.

داستان های مربوط به روابط جنسی محدود شده به دوره جوانی در ذهن سالمندان ممکن است اضطراب ایجاد کند. آنها این باور غلط را می پذیرند که سکس مساوی است با اندام جنسی زیبا، جوان و بدون نقص؛ اما ناامید نشوید، این داستان ها را کنار بگذارید، تغییرات خود را بپذیرید به آنها آگاه شوید. بدن خود را در آیینه نگاه کنید و قبول کنید این روند برای همه اتفاق می افتد، ماهیت وجودی شما همان مرد یا زن سال های پیش است؛ جالب است بدانید محققان اعلام کرده اند افراد سالمند با تمام فاکتورهای جذابیت و جوانی باز هم شریک زندگی خود را برای برقراری ارتباط جنسی به افراد جوان تر و... ترجیح می دهند.

راه حل های داشتن رابطه جنسی بهتر سالمندان

بر اساس تمام مواردی که گفته شد، افراد بالای ۶۵ سال برای مشکلات خود به دنبال راه چاره نمی روند. اما با در نظر گرفتن اینکه رابطه جنسی می تواند تا پایان حیات فرد ادامه داشته باشد، سالمندان باید از حق طبیعی خود بهرمند شوند و با کمک گرفتن از متخصصان مشاوره جنسی ، زوج درمانی و سکس تراپی یا مشاوره روانشناسی در این زمینه به بازسازی شناختی، تحت جلسات درمانی با تایم های کوتاه تر قرار بگیرند، آنها می توانند با تمرکز بر جنبه های عاطفی و پیش نوازی های طولانی تر، با استفاده از قدرت تحریک بیشتر و مصرف ژل، رابطه جنسی آهسته تر با زمان های طولانی تری را برنامه ریزی و تجربه کنند. شما به عنوان یک انسان تا وقتی که تمایل جنسی را در خود احساس می کنید می توانید به اندازه روزهای جوانی از آن بهره و لذت ببرید؛ پس از تمایلات و احساسات جنسی خود نه تنها شرمسار نباشید بلکه آن را حق خود بدانید، و در صورت لزوم به متخصص برای گرفت برنامه های منظم و کاربردی مراجع کنید.

 

آویسا خبیری پویا- سکس تراپیست و زوج درمانگر

 

.نظر خود را در ارتباط با مقاله به اشتراک بگذارید
رزرو نوبت مشاوره

چنانچه میخواهید در یک زمان مناسب نوبت مشاوره از روانشناسان ما بگیرید ، وارد تقویم شوید و زمان های خالی مشاور مورد نظر خود را رزرو نمایید و راس همان روز و ساعت برای شروع مشاوره به سایت و یا اپلیکیشن و یا تلفن و یا دفتر مشاور مراجعه نمایید

مشاهده تقویم نوبت ها

درخواست مشاوره آنلاین

پیشنهاد ما این است که برای یک مشارره بهینه و مفید تر از طریق رزرو اقدام به مشاوره نمایید ، چرا که از قبل هم شما و هم مشاور آمادگی بیشتری خواهد داشت، چنانچه شما عجله دارید ، می توانید یکی از مشاوران آنلاین ما را برای مشاوره انتخاب نمایید

مشاهده لیست آنلاین ها

جستجوی مشاوران نزدیک من

چنانچه شما نیاز به مشاوره حضوری دارید و میخواهید مسافت کمتری را تا دفتر مشاور طی کنید ، وارد نقشه شده و بر اساس موقعیت فعلی خود مشاوران نزدیک را مشاهده نموده و برای شروع چت و یا رزرو نوبت مشاوره حضوری ، روی مشاور کلیک نمایید

مشاهده مشاوران روی نقشه