چرا باید مشاوره پیش از ازدواج بگیریم؟

۰۸ مرداد ۱۳۹۷

در مسیر زندگی یکی از راه های پیش رو، ازدواج و ورود به زندگی مشترک است. این راهی است که بیشتر افراد انتخاب می کنند و اکثر آنها نیز با اطمینان از انتخاب خود و امید به خوشبختی و داشتن زندگی شاد، قدم به آن می گذارند. اما آمار و شواهدی که می شنویم و می بینیم به ما می گویند که بسیاری از این انتخاب ها نادرست بوده و یا لااقل به مسیر اشتباهی کشیده شده است و متأسفانه شاید متداول ترین راه برای اکثر زوج هایی که زندگی مشترکشان را عاشقانه و خوش باورانه شروع کرده بودند، طلاق است. مشاوره ازدواج آنلاین یا حضوری می تواند راهی نزدیک و مطمئن برای نجات از دلسردی ها و پشیمانی های زودهنگام زوج ها باشد.

هدف از ازدواج چیست؟

شاید بزرگترین دلیل این جدایی ها و ناسازگاری ها، نداشتن آگاهی و تجربه کافی باشد. خیلی از افراد فکر می کنند که ازدواج یک هدف است و همه ی تلاش و تمرکز خود را به کار می گیرند تا به این هدف خود برسند، چه این هدف رسیدن به فرد مورد علاقه شان باشد و چه تشکیل خانواده ای که در رویاهای خود داشته اند. اما بزرگترین اشتباه آنها از همین جا شروع می شود. باید بدانیم که ازدواج، هدف نیست بلکه راهی است برای رسیدن به اهدافی بزرگتر. اهدافی نظیر برقراری آرامش و امنیت که در یک خانواده منسجم وجود خواهد داشت، رشد و بلوغ هر چه بیشتر روانی، عاطفی، ذهنی و جسمی در کنار فردی که شریک مناسبی برای لحظه های زندگی ماست، پرورش فرزندان سالم و غنی از لحاظ روانی و عاطفی که می خواهند نسل آینده جامعه باشند و بسیاری اهداف مهمتر و در کل چشیدن طعم یک زندگی شیرین و زیبا که هر انسانی در طول عمر کوتاه خود، لایق تجربه آن است.

چرا امروزه بیشتر ازدواج ها به طلاق می انجامد؟

اینکه در گذشته طلاق کمتر بود دلیل بر بهتر بودن وضعیت جامعه و خانواده ها نیست. خیلی از ما اگر به زندگی اطرافیان و بزرگتر های خود دقت کنیم، می بینیم که شاید زنان و مردان نسل های پیش از ما در اکثر موارد، با همه ی تلاشی که برای نگه داشتن زندگی مشترک و بنیان خانواده شان کرده اند، در سالم و شاد نگه داشتن زندگی و محیط خانواده موفقیت چندانی نداشته اند. مادرانی که برای به سر و سامان رسیدن فرزندانشان صبر پیشه کرده اند و پدرانی که برای رفع نیاز های مالی خانواده تلاش کرده اند. صبر و بردباری آنها که نسل به نسل یادگرفته و به کار بسته بودند، قابل احترام و ارزشمند است و یادگیری آن بسیار ضروری و مفید ولی صبر به تنهایی مشکلی را حل نمیکند.

اگر یاد بگیریم در کنار صبوری و مبارزه، هر روز بهتر از قبل شویم آنگاه می توانیم زندگی شادتری را تجربه کنیم.

امروزه نه تنها یادگیری صحیح جایی در زندگی ما ندارد بلکه صبر و مبارزه را نیز یاد نگرفته ایم و بعد از برداشتن قدم های بزرگ نا آگاهانه در زندگی به سرعت خود را در بن بست می بینیم و تنها راه ما فرار از موقعیت پیش روست. چه بسا افرادی که خود را برای بار دوم و حتی بارها در این مهلکه می اندازند و هر بار بهانه ای و هر بار شکستی دیگر.

لزوم مشاوره قبل از ازدواج

معمولا برای اینکه تصمیم مهمی در زندگی بگیرید با افرادی که در این زمینه حرفی برای گفتن دارند، مشورت می کنید و به تجربیات دیگران گوش می دهید و در آخر به نتیجه ای که مناسب شماست می رسید. مسلم است که این مشورت و بررسی را پیش از قرار گرفتن در موقعیت انتخاب انجام می دهید و با کسانی که از دانش و تجربه کافی در این زمینه برخوردارند و یا حداقل شما را خوب می شناسند و می توانند بازخوردی خوب از پیش بینی نتایج هر کدام از انتخاب هایتان به شما بدهند.

چه انتخابی مهمتر از انتخاب همسر و تصمیم به اینکه چه کسی را برای یک زندگی مشترک و همه عمر خود انتخاب کنید. کسی که در تمام مراحل زندگی در کنار و همراه شما خواهد بود، از خصوصی ترین شرایط گرفته تا عمومی ترین موقعیت های زندگی که قرار است او را به عنوان همسر خود معرفی کنید و از این همراهی خوشنود و مفتخر باشید.

پس برای مشاوره پیش از ازدواج باید بیش از پیش دقت و زمان صرف کنید و برای جلوگیری از غافلگیری و پشیمانی بهتر است همه ی جوانب را به خوبی بسنجید. اما چگونه؟

در مقاله ی "مشاوره قبل از ازدواج؛ راه جلوگیری از طلاق" به این سوال، پاسخ داده ایم.

بهار پولاد- مشاوره ازدواج، مشاوره فردی

.نظر خود را در ارتباط با مقاله به اشتراک بگذارید
رزرو نوبت مشاوره

چنانچه میخواهید در یک زمان مناسب نوبت مشاوره از روانشناسان ما بگیرید ، وارد تقویم شوید و زمان های خالی مشاور مورد نظر خود را رزرو نمایید و راس همان روز و ساعت برای شروع مشاوره به سایت و یا اپلیکیشن و یا تلفن و یا دفتر مشاور مراجعه نمایید

مشاهده تقویم نوبت ها

درخواست مشاوره آنلاین

پیشنهاد ما این است که برای یک مشارره بهینه و مفید تر از طریق رزرو اقدام به مشاوره نمایید ، چرا که از قبل هم شما و هم مشاور آمادگی بیشتری خواهد داشت، چنانچه شما عجله دارید ، می توانید یکی از مشاوران آنلاین ما را برای مشاوره انتخاب نمایید

مشاهده لیست آنلاین ها

جستجوی مشاوران نزدیک من

چنانچه شما نیاز به مشاوره حضوری دارید و میخواهید مسافت کمتری را تا دفتر مشاور طی کنید ، وارد نقشه شده و بر اساس موقعیت فعلی خود مشاوران نزدیک را مشاهده نموده و برای شروع چت و یا رزرو نوبت مشاوره حضوری ، روی مشاور کلیک نمایید

مشاهده مشاوران روی نقشه