بایدها و نبایدها ازدواج

۲۲ مهر ۱۳۹۷


در ابتدا ملاکهای ازدواج را بررسی می‌کنیم :
1- داشتن شباهت و تناسب با یکدیگر ۲- داشتن جذابیت و کشش جنسی صددرصد به یکدیگر ۳- داشتن شباهت خانوادگی ۴- داشتن پایگاه اجتماعی نزدیک به یکدیگر ۵-جهان بینی و ارزش های یکسان ۶- باورها و اعتقادات مشابه فرهنگی و مذهبی 7-داشتن هدف و مسیر مشترک .
 دو نفر باید بتوانند نیازهای جسمی و روانی یکدیگر را برآورده کنند باید با یکدیگر بتوانند به خوبی ارتباط برقرار کنند .مثلا دنبال موضوع برای صحبت نکردن از لحاظ اطلاعات و دانش نزدیک به هم باشند راستگو و صادق باشند در فرآیند تصمیم‌گیری همانند باشد ،با کلیت گذشته یکدیگر مشکلی نداشته باشند نظر مشابهی در مورد فرزند داشته باشند در مورد نحوه زندگی مثل : شغل یکدیگر ومحل زندگی اتفاق نظر داشته باشند، در مورد چگونگی ارتباط با دوستان و خانواده با هم موافق باشند .


 هرگز با شک و دودلی ازدواج نکنید بعضی در این موارد با گفتن بعد از ازدواج خوب میشه یا بعد از ازدواج احساس پیدا می کنم خود را گول می زنند در حالی که بعد از ازدواج هر مشکلی چند برابر خواهد شد و چیزی بهتر نخواهد شد به امید خوشبخت شدن ازدواج نکنید .
 به هیچ وجه ازدواج موجب افزایش خوشبختی زن و مرد نمی شود یعنی شما که خوشحال و خوشبخت هستید ازدواج هم بکنید خوشحال و خوشبخت هستید اگر خوشحال و خوشبخت نیستید ازدواج هم بکنید خوشحال و خوشبخت نخواهید شد ازدواج ،دوای هیچ دردی نیست و مشکل گشای هیچ مسئله ای نیست . حداکثر این است که تا ۳ ماه فرد را در شرایط تازه قرار می دهد ولی بعد به حالت قبلی اش بر می گردد زیرا خوشبختی موضوع درونی است که در نگاه و باور ما وجود دارد و به واسطه ازدواج و یا بودن با کسی حاصل نمی‌شود .
با افرادی ازدواج کنید که از لحاظ زیبایی با هم تناسب داشته باشید .


ازدواج برای این نیست که شما را خوشبخت کند برای این است که شما را متحول کند وقتی ازدواج می کنید. آزاد هستید که کارهای مثبت و مفید انجام دهید ،آزاد هستید که انسان بهتری باشید ،یک رابطه متحد به شما کمک می کند تا جلوی وسوسه ها و اغوا مقاومت کنید ،ضعف هایتان را ظاهر کنید و خودتان باشید و مطمئن باشید که با وجود همه اینها کسی هست که دوستتان بدارد یک رابطه واقعی باید برخوردار از انسانیت من و انسانیت طرف مقابل باشد . با همه لذت ها و محدودیت های اینکه زوجین چطور با این اختلافات و برخورد ها کنار می آیند کیفیت رابطه شان را تعیین خواهد کرد .
 این دیدگاه از ازدواج ممکن است چندان عاشقانه و رمانتیک نباشد اما بر این معنا نیست که عمر هم ندارد ،همه ازدواج های خوب مقداری از ناسازگاری را دارند چون بین افرادی از خانواده های مختلف شکل می‌گیرد افرادی که تا حدی دیدگاهها و اعتقادات متفاوت دارند . جادوی داشتن یک ازدواج موفق این است که دیدگاهی دو چشمی داشته باشید و زندگی را علاوه بر چشم خود  از چشم همسرتان هم ببینید  .
دو محور اصلی بسیار مهم هر رابطه ای و به خصوص در زندگی مشترک اعتماد و احترام است و اگر هر کدام از این دو محور آسیب ببینند ممکن است رابطه کامل از بین برود این دو خط قرمز هایی هستند که هیچگاه نباید از آنها عبور کرد به محض این که بی اعتمادی در رابطه به وجود بیاید رابطه را به سمت ویرانی خواهد کشاند .


اگر طرف مقابلتان بهانه ای مثل این که تو فرد ایده‌آل من هستی اما من آدم زندگی مشترک نیستم ،تو گزینه های بهتر از من می توان داشته باشی ، دوستت دارم اما نمی‌توانم به خاطر برخی مشکلات با تو ازدواج کنم و غیره شما را معطل می کند زود رابطه را تمام کنید این افراد نه آنقدر شهامت آن را دارند که بگویند هیچ وقت فکر ازدواج با شما نیستند و هدفشان صرفاً دوستی و وقت‌گذرانی و نه آنقدر قابل اعتماد هستند که بتوانند به تغییر نظرشان درباره ازدواج امیدوار باشید برای خودتان ارزش قائل شوید و موقعیت های بعدی زندگی تان را به خاطر بودن در یک رابطه عقیم و بی سرانجام هدر ندهید 
همه ما خصوصیت ظاهری شخصیتی و رفتاری مطلوب مان را در دیگران جستجو می کنیم و رابطه را ایجاد می کنیم و همزمان با آغاز رابطه چشم خود را به روی خط دیگری که می بایست ما را به درنگ وادار کند می بندیم و گاهی ناخودآگاه اختلال های شخصیتی برای ما جذابیت پیدا می کند .
 یکی از بزرگترین عوامل اختلافات در ازدواج ، نسل زبان هم را نمی فهمیم و دچار سوء تفاهم می‌شویم با این حساب بزرگترین مهارت ما پیدا کردن زبان مشترک با فرد مقابل است و این زبان مشترک چیزی نیست جز مکالمه "برنده برنده" .اصول مکالمه "برنده برنده "عبارت است از: 1) بدون هیچ سو گیری از اینکه نتیجه بحث حرف شما با طرف مقابل چه خواهد شد وارد گفتگو شوید . ۲) در هر زمان فقط و فقط راجع به یک موضوع صحبت کنیم و مسائل دیگر را به میان نکشید چون منجر به فاصله گرفتن و نتیجه گیری بحث می‌شود .۳) به صحبت های طرف مقابل با دقت گوش بدهید و به هیچ عنوان میان حرف او نپرید .
۴) بعد از اینکه مطمئن شدید که حرفهایتان تمام شده است نظر خودتان را بیان کنید این کار را بدون هیچ متقاعد سازی انجام دهید و در این بین به احساس طرف مقابل توجه کنید که آمادگی شنیدن حرف‌های شما را داشته باشد .


 در غیر این صورت گفت و گو را به زمان دیگری موکول کنید . ۵) با گفتگو راجع به نظرات هم یکی از روشهایی است که بتوانید تصمیم بگیرید که هر دو طرف سود ببرند و به دنبال برنده و بازنده بودن نباشید دقت کنید که زمان این گفتگو بسیار مهم است و باید وقتی باشد که هر دو طرف در شرایط نرمال و عادی به دور از حرص و خشم  باشند .
 یکی از خطرناک‌ترین باورهای رایج در فرهنگ ما این است که اگر ازدواجتان مسئله و مشکل دارد صاحب فرزند شدن مشکلات را حل می کند . "آلبرت آلیس "یکی از بزرگترین روانشناسان و روان درمانگران قرن گذشته در این باره در کتاب راهنمای ازدواج موفق می نویسد تنها زمانی وجود فرزند می‌تواند موجب افزایش نشاط فضای خانواده شود که زن و شوهر رابطه صمیمی و نشاط آور داشته باشند .باید  زن و شوهر از بلوغ روانی بیش از حد متوسط زنان و مردان جامعه خود برخوردار باشند .
باید مشتاق آن باشند که فرزندی تربیت کند که بتواند در نیمه اول قرن حاضر به عنوان فردی موفق عمل کنند و بدانند که این کار نیاز به مطالعه و شرکت فراوان در کلاسهای آموزشی در زمینه مربی تربیت فرزند دارد
 با سه دسته از افراد به هیچ عنوان ازدواج نکنید : 1. نارسیسم ها -خودشیفتگی : می خوام برای من باشه ،می خوام تنهایی منو پر کنه ، می خوام رفتارش درست بشه ، چرا اونی نمیشه که من می خوام ،چرا مثل من فکر نمی‌کنه، همینی که هست ناراحتی برو .
 2. مازوخیسم -آزار پذیری : اذیتم میکنه چون دوستم نداره به خاطر همین نمی تونم ولش کنم آخه دوسش دارم ، بدون اون با تنهایی چه کار کنم ، حرف های مردم چی می شه .
3) پارانویا -بدگمانی ، بهش اعتماد ندارم ، داره بهم خیانت میکنه ،گوشیش  رو باید چه کنم ، لباس هاش رو چک کنم ، بهتره که بیرون نره همه جا باید با من بره .
 چند اشتباه در انتخاب همسر:  1) عدم مشاوره . ۲ )انتخاب از روی هیجان و احساس تنهایی . 3) انتخاب از روی اجبار . 4) ازدواج به امید تغییر. 5) انتخاب از روی ظاهر. 6) نداشتن شناخت کافی .

شما می توانید قبل از هراقدامی برای ازدواج با مشاورین تاپمو در ارتباط باشید .
 

.نظر خود را در ارتباط با مقاله به اشتراک بگذارید
رزرو نوبت مشاوره

چنانچه میخواهید در یک زمان مناسب نوبت مشاوره از روانشناسان ما بگیرید ، وارد تقویم شوید و زمان های خالی مشاور مورد نظر خود را رزرو نمایید و راس همان روز و ساعت برای شروع مشاوره به سایت و یا اپلیکیشن و یا تلفن و یا دفتر مشاور مراجعه نمایید

مشاهده تقویم نوبت ها

درخواست مشاوره آنلاین

پیشنهاد ما این است که برای یک مشارره بهینه و مفید تر از طریق رزرو اقدام به مشاوره نمایید ، چرا که از قبل هم شما و هم مشاور آمادگی بیشتری خواهد داشت، چنانچه شما عجله دارید ، می توانید یکی از مشاوران آنلاین ما را برای مشاوره انتخاب نمایید

مشاهده لیست آنلاین ها

جستجوی مشاوران نزدیک من

چنانچه شما نیاز به مشاوره حضوری دارید و میخواهید مسافت کمتری را تا دفتر مشاور طی کنید ، وارد نقشه شده و بر اساس موقعیت فعلی خود مشاوران نزدیک را مشاهده نموده و برای شروع چت و یا رزرو نوبت مشاوره حضوری ، روی مشاور کلیک نمایید

مشاهده مشاوران روی نقشه