HIV و ایدز

۲۱ آبان ۱۳۹۷

ویروس اچ آی وی از چهار طریق از فرد مبتلا به فرد سالم منتقل میشود:

۱) دریافت فرآورده های خونی آلوده

۲) استفاده از سوزن آلوده مشترک به خصوص در معتادان تزریقی

3) ارتباطات پرخطر جنسی از هر نوع و بین هر جنسی

۴) از مادر به فرزند هنگام زایمان طبیعی و یا شیر دادن .

 سازمان بهداشت آمریکا توصیه می کند کسانی که اچ آی وی منفی دارند می توانند از داروهای پیشگیرانه و یا پس از رابطه پر خطر استفاده کنند. در ضمن پرهیز کلی از رابطه جنسی، کم کردن  شرکای جنسی ، انتخاب رفتارهای جنسی کم خطر، استفاده مرتب و مستمر از کاندوم و انجام تست برای تشخیص سایر بیماریهای مقاربتی توصیه شده است. برای کسی که اچ آی وی مثبت هستند مهمترین کار این است که رژیم داروهایشان را مرتب و مستمر رعایت کنند این امر باعث می شود سلامت این افراد برای سال‌های سال حفظ شود و د رعین حال شانس انتقال ویروس به شرکای جنسیشان به طرز قابل توجه کمتر شود. آموزش و فرهنگ سازی در محدود کردن گسترش HIV و ایدز بسیار موثر و هر شهروند مطلع می تواند ایفای نقش مهمی داشته باشد. سوال بسیار مهمی که برای افراد پیش می آید آیا اچ آی وی و ایدز با هم فرقی دارد یا خیر?
اچ آی وی و ایدز با هم متفاوت هستند HIV یک عفونت مثل عفونت تنفسی و فرد ممکن است که همیشه با دارو تا حد زیادی کنترل می شود و چه بسا فرد برای سال‌های طولانی زنده بماند ولی ایدز زمانی است که سیستم بدنی و سیستم ایمنی کلا نابود شده و راهی برای جبران و دارو درمانی نیست و صرفاً علامتی برای فرد برای تسکین درد دارویی داده میشه. 
 
 
 

علائم اچ آی وی

اگر به اچ آی وی مبتلا شده باشید ممکن است ابتدا متوجه هیچگونه علائمی نشوید بعضی افراد گلودرد تب تورم غدد لنفاوی یا اگزما برای بدن شان پیدا می شود. معمولاً این علائم حدود یک تا چهار هفته پس از ابتلا ظاهر میشود. آنگاه گفتند عفونت اولیه نامیده می شود. علائم می‌تواند شبیه به آنفولانزا بوده و اغلب پس از حدود یک هفته از بین برود.با این حال عفونت بی سر و صدا به تضعیف سیستم ایمنی بدن می‌پردازد عفونی بودن در طول چند ماه اول پس از ابتلا افزایش می یابد فارغ از اینکه علائم داشته باشید یا خیر قبل از اینکه سیستم ایمنی بدن فرصت نشان دادن واکنش داشته باشد میزان ویروس در طول این زمان بالا رفته است. 
 

درمان  اچ آی وی

هیچ واکسیناسیون پیشگیرانه یا درمان برای HIV وجود ندارد امروز با اینها داروهای موثری وجود دارد که پیشرفت بیماری را متوقف کرده و مانع از آسیب به سیستم ایمنی بدن شود اگر درمان زود شروع شود در نتیجه از پیشرفت که عارضه نقص ایمنی اکتسابی پیچیده  AiDs  جلوگیری می‌شود درمان پزشک خوب نیز موجب کاهش نرخ انتقال می‌شود چرا که میزان ویروس در خون و مایعات بدن به میزان قابل توجهی کم شده است بنابراین استفاده از کاندوم در حین رابطه جنسی برای به حداقل رساندن خطر ابتلا به بیماری مسری و برای محافظت در برابر دیگر بیماریهای مقاربتی مهم است.
هر چند افراد آلوده به ویروس HIV ممکن است از آلودگی خود به این ویروس بی اطلاع باشند ولی دوره نهفته این بیماری در بعضی افراد می‌تواند علائم دهانی خاصی داشته باشد مثل ایجاد دانه های سیاه رنگ در داخل دهان و بدن عفونت های تنفسی میکروب های ناشایع و فرصت‌ طلب ابتلا به بیماری سل بروز انواع سرطان های مرتبط با کاهش سیستم ایمنی و بروز دیگر بیماری ها در بدن از مهمترین علائم ابتلا به بیماری ایدز در افراد است. علائم این بیماری به صورت هایی از قبیل عفونت های قارچی با ایجاد خطوط سفید در کناره زبان آفت های متعدد تبخال های مزمن و طولانی مدت ظهور می آورند .
 
 

دلایل انجام دادن تست اچ آی وی چیست؟

بسیاری از کسانی که تست اچ آی وی انجام دادند بی‌دلیل نگرانند چراکه: اگر نتیجه تست منفی باشد یعنی اینکه به اچ آی وی آلوده نیستند می تواند باعث آرامش خیال شود و اگر نتیجه تست مثبت شود کارهای بسیار برای فائق آمدن با نتیجه مثبت تست اچ آی وی و مراقبت از سلامت می توان انجام داد.اگر نتیجه تست اچ آی وی شما مثبت باشدپزشک می‌تواند به دقت مراقب سلامت شما باشد بسیاری از کسانی که تست اچ آی وی مثبت دارند سال‌های سال سالم باقی می ماند .
چه کسی نیاز به انجام آزمایش اچ آی وی دارد؟
1.استفاده از سوزن و سرنگ مشترک در اعتیاد تزریقی حتی برای یکبار2.ابتلا به بیماری‌های آمیزشی مثل سوزاک سیفلیس تبخال و زگیل تناسلی 3.با فرد آلوده به اچ آی وی تماس جنسی حفاظت نشده داشته باشید 4. فرد تزریق کننده مواد مخدر حتی همسر تماس جنسی حفاظت نشده داشته باشید ۵. با فرد دارای سابقه ابتلا به بیماری های آمیزشی تماس جنسی حفاظت نشده داشته باشید6. بدون اطلاع از سابقه ابتلا فردی به بیماری‌های آمیزشی تماس جنسی حفاظت نشده داشته باشید. 7. با فرد دارای سابقه رابطه جنسی با مردان یا زنان دیگر تماس جنسی حفاظت نشده داشته باشید. با فرد دارای سابقه رابطه جنسی با نوع همجنس تماس جنسی حفاظت نشده داشته باشید. استفاده از مشروبات الکلی و مواد مخدر قبل از تماس جنسی تریاک هروئین قرص اکستاسی حشیش و گل است.
 
 
بزرگترین عامل در برخورد با این بیماریها عدم آگاهی و عدم توجه به بهداشت جنسی و نداشتن اطلاعات کافی در مورد انواع بیماریهای قرن حاضر است . در حال حاضر با توجه به رشد روزافزون این بیماریها آگاهی وصحبت با یک مشاوره جنسی آنلاین آگاه می تواند ما را در برابر بسیاری از مشکلات مصون سازد .
چنانچه شما مبتلا هستید کافیست به تاپمو اعتماد کنید تا در کنار شما ، بهترین راه حل ارائه گردد

.نظر خود را در ارتباط با مقاله به اشتراک بگذارید
رزرو نوبت مشاوره

چنانچه میخواهید در یک زمان مناسب نوبت مشاوره از روانشناسان ما بگیرید ، وارد تقویم شوید و زمان های خالی مشاور مورد نظر خود را رزرو نمایید و راس همان روز و ساعت برای شروع مشاوره به سایت و یا اپلیکیشن و یا تلفن و یا دفتر مشاور مراجعه نمایید

مشاهده تقویم نوبت ها

درخواست مشاوره آنلاین

پیشنهاد ما این است که برای یک مشارره بهینه و مفید تر از طریق رزرو اقدام به مشاوره نمایید ، چرا که از قبل هم شما و هم مشاور آمادگی بیشتری خواهد داشت، چنانچه شما عجله دارید ، می توانید یکی از مشاوران آنلاین ما را برای مشاوره انتخاب نمایید

مشاهده لیست آنلاین ها

جستجوی مشاوران نزدیک من

چنانچه شما نیاز به مشاوره حضوری دارید و میخواهید مسافت کمتری را تا دفتر مشاور طی کنید ، وارد نقشه شده و بر اساس موقعیت فعلی خود مشاوران نزدیک را مشاهده نموده و برای شروع چت و یا رزرو نوبت مشاوره حضوری ، روی مشاور کلیک نمایید

مشاهده مشاوران روی نقشه