بلوغ پسران نوجوان

۳۱ تیر ۱۳۹۸

            مشاوره تخصصی کودک نوجوان                       

اگر فرزند دارید، مطمئناً یک روز با مسائل مربوط به بلوغ فرزندتان روبرو خواهید شد. هم پسران و هم دختران باید دوران بلوغ را پشت سر بگذارند، اما چگونگی این دوران حساس برای هر دو جنس یکسان نیست. بلوغ دورانی هیجان‌انگیز، ترسناک و گیج کننده است. پسرها با تغییر بدن، بم شدن صدا و موهای زائد روبرو می‌شوند و بدنشان ناگهان بوی خاصی می‌گیرد. البته از تغییرات روحی و رفتاری  نوجوانان  پسر در سنین بلوغ نیز نباید چشم پوشی کرد. همه این تغییرات باعث می‌شوند شما به عنوان والدین پسری که به زودی وارد مرحله بلوغ می‌شود، نگرانی‌هایی داشته باشید و ندانید چگونه باید نشانه‌های بلوغ پسرتان را شناسایی کنید، در این باره با او صحبت کنید یا چه رفتاری در مقابل تغییراتش داشته باشید. مشاورین آماده اند تا هر آن چه لازم است در این زمینه بدانید را در اختیار شما بگذارند.

مشاورین به شما و نوجوان پسرتان برای رویارویی با تغییرات عجیب بلوغ کمک خواهند کرد، بسیاری از والدینی که به مشاوران مراجعه می‌کنند درباره تغییرات آنی فیزیکی و روحی پسر نوجوانشان متعجب هستند در حالی که با کمی مطالعه و کسب اطلاعات در این زمینه قبل از رویارویی با آن می‌توان تغییرات ناگهانی مانند تغییر در اندام و قد نوجوان یا تغییرات روانی مانند خشم و پرخاشگری‌های ناگهانی را پیش­‌بینی نمود و برای آن آماده بود. آگاهی نسبت به این موارد و آماده کردن پسرتان قبل از رویارویی با این تغییرات می‌تواند کمک بسیاری به هر دوی شما برای گذر از این دوران پرهیجان و البته پرماجرا بکند. مشاورین باتجربه در این مسیر شما را همراهی خواهند کرد تا با به کارگیری بهترین روش‌ها نوجوان خود را با با حداقل تنش‌ها از این دوران عبور دهید.

 

بلوغ در پسران از چه سنی آغاز می‌شود و چه علائمی دارد؟

 

                                                             

مراحل بلوغ در نوجوانان

 بلوغ دوره کوتاه مدتی است که بین ۲ تا ۴ سال زمان می برد.

الف- مرحله قبل از بلوغ : صفات ثانویه مانند پیدایش مو در صورت پسر و دستگاه تناسلی ، تغییر صدا در پسران و رشد سینه و رویش مو در زیر بغل و ناحیه تناسلی در دختر پدیدار می شود.

ب- مرحله بلوغ جنسی : قوی شدن غریزه جنسی و امکان والد شدن، افزایش وزن، رشد قد در دختر و پسر ، عضلانی شدن پسرها و تغییر بوی عرق.

ج- دوره منفی گرایی بلوغ : در آغاز بلوغ، نوجوان دچار رفتار و نگرش منفی می شود و سعی دارد به والدین و اطرافیان بفهماند که مستقل شده و می تواند از پس امور بربیاید.

د- سن بلوغ : متوسط سن بلوغ در دختران ۱۱ سالگی و در پسران ۱۳ سالگی است که می تواند متاثر از مسایل اجتماعی و فرهنگ خانوادگی باشد.

 

  توصیه‌های کاربردی مشاور به شما به عنوان والدین پسری که سن بلوغ را طی میکند

 

                                                                                                

 

به عنوان پدر یا مادری که نگران فرزند خود و تغییرات روحی و جسمی او در این سن هستید، باید بدانید با رعایت برخی نکات و در نظر داشتن مواردی ساده که مشاورین به شما پیشنهاد می‌دهند می‌توانید به نوجوانتان برای گذشتن از این دوران با حداقل تنش‌ها و مشکلات کمک کنید.

در فرصت‌های مناسب با پسرتان درباره بلوغ صحبت کنید

اگر صبر کنید که پسرتان شروع به سوال پرسیدن کند، ممکن است این اتفاقات سریع او را گیج و مبهوت کرده باشد. بنابراین سعی کنید که توضیحات لازم را قبل از شروع شدن دوران بلوغ به او بدهید. حجم زیادی از اطلاعات را یکباره به او ندهید، توضیحات را از نشانه‌های جسمی قریب‌الوقوع شروع کنید. برخی والدین ترجیح می‌دهند که از کتاب‌های با موضوع بلوغ استفاده کنند، ارجاع دادن به کتاب شروع گفتگو را راحت‌تر می‌کند. می‌توانید برای پیدا کردن یک کتاب مناسب از مشاور کمک بگیرید.

                                                                                                      

پسرتان به راهنمایی یک مرد بزرگتر نیاز دارد

اگر در خانه‌تان مردی نیست، از مردان فامیل، مانند برادر، پسرعمو، پسردایی یا دایی و عموی بزرگتر برای راهنمایی فرزندتان کمک بگیرید تا ایشان با تعریف کردن تجربیات دوران بلوغ در پشت سر گذاشتن این مرحله به پسرتان کمک کنند. حتی اگر گفتگو یکطرفه باشد و پسرتان صرفاً شنونده باشد، باز هم مفید خواهد بود. این گفتگوی دوستانه باعث می‌شود که فرزندتان مطمئن شود که همه چیز عادی و درست است و اطمینان خاطر پیدا کند که اگر دچار مشکل شود، می‌تواند از یک فرد معتمد و باتجربه کمک بگیرد.پ

                                                                                                                                                   

ترشحات آلت تناسلی در خواب طبیعی است

ترشحات آلت تناسلی در خواب در دوران بلوغ پسران کاملاً عادی و نتیجه شق شدن آلت و انزال هنگام خواب است. ممکن است اولین باری که این اتفاق می‌افتد، فرزندتان بترسد و فکر کند که مشکلی برایش پیش آمده است. از طرفی او از این موضوع خجالت‌زده است و نمی‌خواهد آن را با شما مطرح کند. بنابراین به فرزندتان توضیح بدهید که این موضوع کاملاً عادی است و وقتی بزرگتر شود، کمتر اتفاق خواهد افتاد.

                                                                                                                                                                                                                                                           

پسران در دوران بلوغ شروع به خیال‌پردازی‌های جنسی می‌کنند

پسران در دوران بلوغ با جذابیت‌های جنسی آشنا می‌شوند و سعی می‌کنند که جنس مخالف را مجذوب خود کنند. پسران در دوران بلوغ به سرعت و به دفعات تحریک می‌شوند. ممکن است پسرتان ناگهان برای پنهان کردن نعوظ، از اتاق بیرون بدود. به پسرتان توضیح بدهید که در حال بالغ شدن است و به زودی نعوظ و تحریک جنسی را تحت کنترل درخواهد آورد.

                                                                                                                                                                                                                                              

پسران نیز مانند دختران در دوران بلوغ دمدمی مزاج می‌شوند

پسرتان یک لحظه خود را خوشبخت‌ترین آدم جهان می‌بیند و لحظه بعد احساس می‌کند که نگون‌بخت‌تر از او وجود ندارد. همچنین ناگهان و بدون دلیل عصبانی می‌شود. یک لحظه پسری آرام و لحظه بعد بسیار زودرنج و جوشی است. این وضعیت بیشتر از آن که برای شما گیج کننده باشد، برای او سرسام‌آور است. در برابر این دمدمی مزاجی‌ها صبور باشید و در عین حال به فرزندتان گوشزد کنید که بدرفتاری و سوء استفاده از دیگران در هیچ حالتی قابل قبول نیست.

                                                                                                                                       

بلوغ یک فرایند است، نه یک اتفاق

رسیدن به بلوغ کامل سال‌ها طول می‌کشد. برخی پسران تا 20 سالگی همچنان در حال تجربه کردن تغییرات جدید هستند. ممکن است ابتدا نشانه‌های بلوغ زودرس را در فرزندتان مشاهده کنید و بعد به مدت چند ماه‌ یا یک سال متوجه تغییری نشوید.

                                                                                                                                           

احتمالاً پسرتان می‌خواهد که بیشتر با دوستانش باشد، تا با شما

دوستان و هم سن و سالان در این دوران مهم‌تر می‌شوند. پسرتان می‌خواهد در حلقه‌ی دوستان خود پذیرفته شود و مانند آنها رفتار کند. وقت گذرانی با پدر و مادر در دوران بلوغ جذابیت گذشته را ندارد. در عین حال که پسرتان را تشویق می‌کنید تا علائقش را کشف کند و با دوستانش خوش بگذراند، سعی کنید که با او دوست باشید و ارتباط برقرار کنید.

                                                                                                                                                                                                           

پسرتان از خودش می‌پرسد که آیا وضعیتش نرمال است

تغییرات مداوم جسمی پسرتان را وادار به مقایسه خود با دیگران می‌کند و او را به این فکر می‌اندازد که آیا وضعیت او نرمال است. اگر بلوغ فرزندتان زودتر یا دیرتر از دوستان‌اش شروع شود، این تردیدها و سوالات بیشتر او را آزار می‌دهد. همچنین ممکن است فرزندتان آمادگی صحبت کردن درباره تغییرات عاطفی و جاذبه جنسی خود را نداشته باشد. به فرزندتان اطمینان بدهید که این احساسات کاملاً طبیعی است. به فرزندتان توضیح بدهید که بلوغ یک فرایند است که زمان شروع و پایان آن برای همه یکسان نیست. این قوت قلب را به فرزندتان بدهید که عاشق او هستید.

.نظر خود را در ارتباط با مقاله به اشتراک بگذارید
رزرو نوبت مشاوره

چنانچه میخواهید در یک زمان مناسب نوبت مشاوره از روانشناسان ما بگیرید ، وارد تقویم شوید و زمان های خالی مشاور مورد نظر خود را رزرو نمایید و راس همان روز و ساعت برای شروع مشاوره به سایت و یا اپلیکیشن و یا تلفن و یا دفتر مشاور مراجعه نمایید

مشاهده تقویم نوبت ها

درخواست مشاوره آنلاین

پیشنهاد ما این است که برای یک مشارره بهینه و مفید تر از طریق رزرو اقدام به مشاوره نمایید ، چرا که از قبل هم شما و هم مشاور آمادگی بیشتری خواهد داشت، چنانچه شما عجله دارید ، می توانید یکی از مشاوران آنلاین ما را برای مشاوره انتخاب نمایید

مشاهده لیست آنلاین ها

جستجوی مشاوران نزدیک من

چنانچه شما نیاز به مشاوره حضوری دارید و میخواهید مسافت کمتری را تا دفتر مشاور طی کنید ، وارد نقشه شده و بر اساس موقعیت فعلی خود مشاوران نزدیک را مشاهده نموده و برای شروع چت و یا رزرو نوبت مشاوره حضوری ، روی مشاور کلیک نمایید

مشاهده مشاوران روی نقشه